[email protected] +90 (216) 326 57 00

SU AYAK İZİ HAKKINDA GENEL BİLGİLER..

SU AYAK İZİ ve ISO 14046 NEDİR ?    

Buharlaşma da dahil olmak üzere, kuruluşların ürün, hizmet ve süreçlerinin tüm yaşam döngüsünde kullanılan temiz su kaynaklarının kullanım miktarının ölçümüdür.

Su ayak izi yalnızca su hacmini değil, aynı zamanda kullanılan suyun türünü (yeşil, mavi, gri), ne zaman ve nerede kullanıldığını da gösterir.

ISO 14046 Su Ayak İzi Uluslararası bir standarttır ve bir organizasyonun suyla ilgili potansiyel çevre etkilerini değerlendirmesini sağlar. Bu değerlendirmeyi tüm çevresel etkilerin hesaba alındığı bir yaşam döngüsünün bir parçası olarak  imkan sağlar.

Su Ayak İzi Nasıl Ortaya Çıkmıştır ?

Su Ayak İzi kavramı, ilk kez 2002 yılında UNESCO-IHE de1 Arjen Hoekstra tarafından ortaya koyulmuştur.

Bir ürünün su ayak izi; ürünün sanal su içeriği veya ürünün saklı, gömülü, harici ya da gölge suyu diye adlandırılan farklı terimlerle benzerlik gösterir. Su Ayak İzi, suyun ekonomi içerisinde oynadığı rolün ve su yönetiminin ekonomik kalkınma süreçlerinde bir araç olarak kullanımının anlaşılmasını sağlayan, yeni bir kavramdır. Bir ülkenin su ayak izinin incelenmesi, suyun ekonomik faaliyetlerdeki yönünü izleyerek planlayıcıların, karar vericilerin ve yatırımcıların tahsis, ticaret, rekabet avantajı ve ekosistem desteğine yönelik kararlarının zeminini oluşturan bilgiyi temin eder.

Su ayak izi kavramı, Hollanda’daki Twente Üniversitesi ile Su Ayak İzi Ağı Water Footprint Network-WFN tarafından geliştirilmiştir.

ISO 14046 Standardının Avantajları

  • Gelecekte su kullanımınıza yönelecek riskleri değerlendirin ve hazırlanın,
  • Su kullanımınızın çevresel etkilerini düşürme yöntemlerini belirleyin,
  • Ürünün yöntem ve kurum düzeylerinde verimini arttırın,
  • Endüstri ve idareyle bilgi ve en iyi uygulama paylaşımına gidin,
  • Müşterilerin daha çok çevre sorumluluğuna yönelik beklentilerini karşılayın.