[email protected] +90 (216) 326 57 00

MİZAH, KOMİKLİK VE GÜLMEK

“Yalnızken ya da başkalarıyla birlikteyken gülün. Karşılaştığınız güçlüklere komik yönlerini dikkate alarak bakarsınız, kendinizi o güçlüğün içinde değil dışında bulursunuz ve güçlük doğuran probleme ve hatalarınıza daha değişik bir açıdan bakma imkanına kavuşmuş olursunuz.

Böylece hatalarınızı daha iyi anlayabilirsiniz. Hataları anlamak onları düzeltmek için ilk adımı atmak demektir.

Gülmenin birçok fizyolojik faydaları da vardır. Gülmek “küçük bir egzersiz” olarak da kabul edilir. Gerçekten de,gülünce boynunuzun, göğsünüzün, karnınızın ve diyaframın kasları çalışır.

Gülerken bedeniniz dışarıya daha çok karbondioksit atar ve daha çok endorfin üretir, ayrıca hastalıklarla savaşmamızı sağlayan akyuvarların daha çok üretilmesini sağlar. Gülmek en iyi ilaçtır.

Eğer tanıdığınız birisi hastanede yatıyorsa ona klasik sözlerle yazılmış iyi dilek mesajları göndereceğinize, beğeneceğini umduğunuz komik bir hediye götürün. Bu komik fıkralar anlatan

bir kitap veya teyp kaseti ya da komik bir film olabilir. Böyle yapmanız onun iyileşmesinde onun iyileşmesinde hasta bakıcının verdiği birçok ilaçtan daha keskin olacaktır.

Hep gülmeniz dileği ile…”