[email protected] +90 (216) 326 57 00

EĞİTİMDE BEDEN DİLİ

SUNUM DURUŞU

Sunum duruşu, ergonomik olarak en rahat edebileceğiniz, uzun süre ayakta kalmanızı ve konuşmanıza rağmen enerjinizi en ekonomik şekilde kullanmanızı sağlayacak duruş şeklidir. Ayaklarınız omuz genişliğinizde açılmış ve yan yana olacak şekilde, kollarınız iki yanınızda serbest, dik bir şekilde durun. Omuzlarınızı serbest bırakın.
Ayaklarınızı omuz genişliğinden daha az veya daha fazla açmanız durumunda dengesiz bir şekilde duruyor ve karşınızdaki kişiye gergin veya fazlaca rahat mesajı veriyor olabilirsiniz. Konuşurken ellerinizi kullanmanız sözel olarak aktardığınız mesajı olumlu bir şekilde destekleyebilir. Ancak kollarınızı, dirsekleriniz vücudunuzun yanlarından çok ayrılmayacak şekilde kullanırsanız mimiklerinizin abartılı olmasını engellemiş olursunuz.

Konuşmanız bittiğinde, katılımcılara söz verdiğinizde veya başka bir konuya geçerken kısa bir sessizlik anı kullanacaksanız, kollarınızı yine sunum duruşunuzdaki doğal konumlarına, yani vücudunuzun iki yanına bırakabilirsiniz.

KOLLARIN KAVUŞTURULMASI

EL/Kol kullanımı katılımcıların son derece aşina oldukları ve günlük hayatlarında da herhangi bir şeyden bahsederken bilinçsiz olarak faydalandıkları mimikler yapabilmemizi sağlar. El/Kol kullanımı ile ilgili dikkat etmemiz gereken ilk konu, çoğumuzun duymuş olacağını tahmin ettiğimiz, kolların kenetlenmesi ve göğüs hizasında kavuşturulması suretiyle karşımızdaki kişiye olumsuz mesaj vermekten kaçınmamız olacaktır. Eğitmen gerek aktarım esnasında, gerekse kendisine soru soran bir katılımcıyı dinlerken kollarını kavuşturarak katılımcılara iletişime kapalı olduğu mesajını verebilir.

Bu gibi bedensel mimik, hareket ve duruşların dinleyici üzerindeki etkisinin bilimsel olarak ispatlanmadığını da ekleyerek, yine de konu uzmanlarının gözlem ve deneyimlerinden faydalanarak bu duruştan kaçınmanızı öneririz…