[email protected] +90 (216) 326 57 00

ISO 31000 – Risk Değerlendirmesi ve Proje Yönetimi

Bir proje, belirli bir hedefe ulaşmak için belirli bir dizi kaynağa, sabit bir süreye ve maliyete ulaşmayı amaçlayan birbiriyle bağlantılı görevler kümesidir.

Her proje görevinin belirli zaman çizelgelerine ve çıktılara sahip olduğu göz önüne alındığında, her zaman gerçekleşmesi beklenen riskler olarak kabul edilen ve projenin başarısını etkileyecek belirsizlikler vardır.

Risk iki faktörden oluşur: Meydana gelme olasılığı ve bunun olması durumunda ki sonuçları.
 
Bir proje ile ilgili risklerin analizini sağlamak için, proje risk değerlendirmesi ve yönetimi süreci gereklidir. Süreçler uygun bir şekilde üstlenilirse, bir projenin başarılı bir şekilde tamamlanma olasılığını, performans, maliyet ve zaman çizelgelerine yükseltecektir.

Proje hedeflerine ulaşılmasını etkileyen belirsizliklerin yönetilmesi süreci genel olarak iki faaliyet içermektedir: Risk Değerlendirmesi ve Risk Yönetimi.

ISO 20700 STANDARDI & YÖNETİM DANIŞMANLIĞI ALANINDA BİLMENİZ GEREKEN 7 ÖNEMLİ ADIM

En İyi Yönetim Danışmanı Nasıl Bulunur ?

Tedarikten muhasebeye kadar her şeyi ele almak için her türlü çalışanı işe aldınız. Sistemleri optimize etmek ve verimliliği belirlemek için üretim ekiplerine güveniyorsunuz. Ancak, yönetici seviyesinde yardıma ihtiyacınız olduğunda ne yaparsınız?

Yönetim danışmanları, yönetim sistemlerinizin hemen hemen her alanında bakış açıları, tarafsız analizler ve özel destek sağlayabilir.

BT’den PR’ye İK’dan sistem optimizasyonuna kadar, şirket içi yöneticileriniz benzersiz (ve geçici) bir zorluğun üstesinden gelmek için belirli becerilerden yoksun olduğunda dışarıdan yardım getirin. Tabii ki, tam zamanlı yöneticilerin zayıf noktalarını ve iş kalitesini  deneyimi ile, devam eden zorlukları ele almalısınız.

Peki, yönetim danışmanlığı nedir ? Büyümenin bu aşamasında işiniz için doğru mu? Eğer öyleyse, ne tür bir yönetim danışmanı işe almalısınız ?

 

1.Temelleri öğrenin: Yönetim danışmanı nedir?

Dış yardım arayan bir yönetici olarak, danışmanı işe almadan önce ne elde ettiğini bilmek istersiniz. Yani, bir danışman ne yapar?

Proje yönetimi gözetimi veya çok farklı türde bir yönetim danışmanlığı uzmanlığı sağlamak için birine ihtiyacınız olabilir. Unutmayın, daha önce ele almadığınız bir sorunla karşı karşıya kaldığınızda dışarıdan yardım almanız mantıklıdır.

Tekerleği yeniden icat etmek yerine, daha önce defalarca tecrübe etmiş kişiler ile durumunuzu değerlendirin. Mevcut durumunuzu ele almak için doğru danışmanı bulduğunuzda büyük bir yatırım getirisi göreceksiniz.

 

2.Kendinize sorun: Yönetim danışmanına ihtiyacınız var mı?

Büyüyen organizasyonunuzu hareket ettirmek için yardıma ihtiyacınız olduğunu biliyorsunuz. Ama, her bir ürün veya maddeden fazlasıyla almak istiyorsunuz. Muhtemelen şunu merak ediyorsunuz: “Bir yönetim danışmanı bunları nasıl uygulanabilir bir yatırım yapar? Bu kaynakları günlük operasyonlarımıza geri kazandığımda, şirketim daha fazla para kazanamaz mıydı? ”

Yönetim danışmanları sadece projeleri kolaylaştırmaz; Çok çeşitli kurumsal zorlukları üstlenirler.

Örneğin, büyük bir değişim zamanı geldiğinde yeniden yapılandırma yapabilmek için yönetim danışmanı arayışlarınız başlayabilir. Büyük çaplı, şirket çapında bir teknoloji sistemleri yükseltmesine yatırım yapmak istediğinizde bir BT danışmanı arayabilirsiniz. Yönetim yapılarınızı büyük bir skandaldan sonra yenilemek için yasal, halkla ilişkiler ve İK becerileriyle bir iş danışmanına güvenebilirsiniz.

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere kendinize sorun: “Süreç ile ilgili dışarıdan destek almak için danışmana ihtiyacım var mı? Eğer öyleyse, acil ihtiyaçlar için ne tür bir danışman doğrudur? ”

 

SU AYAK İZİ HAKKINDA GENEL BİLGİLER..

SU AYAK İZİ ve ISO 14046 NEDİR ?    

Buharlaşma da dahil olmak üzere, kuruluşların ürün, hizmet ve süreçlerinin tüm yaşam döngüsünde kullanılan temiz su kaynaklarının kullanım miktarının ölçümüdür.

Su ayak izi yalnızca su hacmini değil, aynı zamanda kullanılan suyun türünü (yeşil, mavi, gri), ne zaman ve nerede kullanıldığını da gösterir.

ISO 14046 Su Ayak İzi Uluslararası bir standarttır ve bir organizasyonun suyla ilgili potansiyel çevre etkilerini değerlendirmesini sağlar. Bu değerlendirmeyi tüm çevresel etkilerin hesaba alındığı bir yaşam döngüsünün bir parçası olarak  imkan sağlar.

 

Su Ayak İzi Nasıl Ortaya Çıkmıştır ?

Su Ayak İzi kavramı, ilk kez 2002 yılında UNESCO-IHE de1 Arjen Hoekstra tarafından ortaya koyulmuştur.

Bir ürünün su ayak izi; ürünün sanal su içeriği veya ürünün saklı, gömülü, harici ya da gölge suyu diye adlandırılan farklı terimlerle benzerlik gösterir. Su Ayak İzi, suyun ekonomi içerisinde oynadığı rolün ve su yönetiminin ekonomik kalkınma süreçlerinde bir araç olarak kullanımının anlaşılmasını sağlayan, yeni bir kavramdır. Bir ülkenin su ayak izinin incelenmesi, suyun ekonomik faaliyetlerdeki yönünü izleyerek planlayıcıların, karar vericilerin ve yatırımcıların tahsis, ticaret, rekabet avantajı ve ekosistem desteğine yönelik kararlarının zeminini oluşturan bilgiyi temin eder.

Su ayak izi kavramı, Hollanda’daki Twente Üniversitesi ile Su Ayak İzi Ağı Water Footprint Network-WFN tarafından geliştirilmiştir.

 

ISO 14046 Standardının Avantajları

  • Gelecekte su kullanımınıza yönelecek riskleri değerlendirin ve hazırlanın,
  • Su kullanımınızın çevresel etkilerini düşürme yöntemlerini belirleyin,
  • Ürünün yöntem ve kurum düzeylerinde verimini arttırın,
  • Endüstri ve idareyle bilgi ve en iyi uygulama paylaşımına gidin,
  • Müşterilerin daha çok çevre sorumluluğuna yönelik beklentilerini karşılayın.